Nasıl yardımcı olabiliriz?
ANASAYFA » DANISMAN » YABANCI ISCI CALISTIRMA

Yabancı İşçi Çalıştırma

DAŞIŞMANLIK HİZMETİ www.bursavizyon.com.tr

Yabancı işçi çalıştırmak için neler gerekir ?

Yabancı işçi çalıştırmak isteyen şirket için çalıştıracağı personelinin bazı şartları sağlaması gerekir.

Bu şartlar aşağıda verilmektedir;
Yabancının geçici koruma kapsamında olduğunu belirten geçici koruma kimlik belgesinin/yabancı tanıtma belgesinin ve yabancı kimlik numarasının olması, 

Çalışma  izni  başvurusunun  yapıldığı  tarih  itibarıyla  en  az  altı  aylık  geçici  koruma süresinin doldurulmuş olması, 

Yabancı işçinin başka  bir  işverenin  yanında  çalışmak  üzere düzenlenen çalışma izninin ya da bu yabancı için daha önce yapılmış sonuçlanmayan  bir başvurusunun bulunmaması.
 

Yabancı işçi çalıştıracak işveren neler yapması gerekir ?


Yabancı işçi çalıştırmak isteyen işveren çalıştıracağı yabancı işçi için çalışma izni alması gerekmektedir. Yukarıda belirtilen şartları sağlayan yabancı işçi için ve işveren için gerekli bilgi ve belgelerle Çalışma Bakanlığına müracaat gerekmektedir. İzinsiz olarak yabancı işçi çalıştıran işveren ve izinsiz olarak çalışan yabancı işçi için cezai müeyyide uygulanmakta mıdır ?

 
Yabancı çalıştırma kanununa göre, yabancı işçi için çalışma izni almayan işverene izni olmayan işçi başına 6.000,00 TL cezai müeyyide uygulanmaktadır. Ayrıca izinsiz çalışan yabancı işçiye de 2.400,00 TL cezai müeyyide uygulanmaktadır. 
 
Bursa Vizyon Patent Danışmanlık firması olarak yabancı işçi çalıştırma konusunda da danışmanlık hizmeti verilmektedir. Yabancı işçi çalıştırma konusunda daha detaylı bilgi edinmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.