ANASAYFA » FIKRI HAKLAR » MARKA TESCILI

Marka Tescili

MARKA NEDİR?

Klasik anlamda ürün, fonksiyonel fayda sunan bir nesne olarak tanımlanırken; marka, belli bir ürün veya hizmetin değerini gösteren bir isim, sembol, dizayn veya işaret olarak tanımlanmaktadır. Gerçekte marka, logo veya isimden öte yönetilmesi ve korunması gereken kompleks, değerli ve soyut bir iş değeridir.

Marka bir ürünün dünü ve geleceğidir.

Bir işletmenin mal ve hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dâhil özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayımlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işarete marka denir.

MARKA TESCİLİ

Bir şirketin Ticari ünvanının Ticaret Sicilinde kayıtlı olması, o şirketin isim ve logosunun taklit edilmesini engellemez. İş alanınız hangi sektörde olursa olsun, ticari itibarinizin yükselmesi ve rekabetçi ortamda firma adınızı, markanızı veya logonuzu korumak için Türk Patent Enstitüsü nezdinde marka tescili yaptırmak gerekir.

Marka kanunları, tescil edilmiş markanızı korur. Markanızın aynısını veya benzerini kullananları hapis ve para cezaları ile cezalandırır. Talep etmeniz halinde mahkeme, benzer markayı kullanan firmanın imalatını durudurur. Deposunda, mağazasında, bayilerinde ve tespit edilen yerlerdeki mamullerine el konulur. Markaniza tecavüz sebebiyle, size verilen zararlari veya kendisinin kazandigi parayi veya markanızın kullanim hakkini lisans olarak vermeniz halinde kazanmaniz muhtemel parayi tazminat olarak size ödenmesine karar verebilir.

Markalar 6769 sayılı SMK kapsamına göre korunmaktadır. Marka tescili yaptırmak için iletişim formunu doldurmanız yeterli.

Marka Tescili konusunda ihtiyaç duyacağınız her konuda sizlere profesyonel ve sonuna kadar kusursuz destek verebilecek ekibimiz ile 7 gün 24 saat hizmetinizdeyiz.  Sizde Bursa Vizyon Patent Danışmanlık ayrıcalıklarından faydalanmak için bizi hemen arayın.